Quantitative Aptitude Practice Question and Answer

  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 1. "10%"

Q: How many zeros are there from 1 to 10000 ? 2384 0

  • 1
    2893
    Correct
    Wrong
  • 2
    4528
    Correct
    Wrong
  • 3
    6587
    Correct
    Wrong
  • 4
    4875
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 1. "2893"
Explanation :

Answer: A) 2893 Explanation: For solving this problem first we would break the whole range in 5 sections 1) From 1 to 9Total number of zero in this range = 0 2) From 10 to 99Total possibilities = 9*1 = 9 ( here 9 is used for the possibilities of a non zero integer) 3) From 100 to 999 - three type of numbers are there in this range a) x00 b) x0x c) xx0 (here x represents a non zero number)Total possibilities for x00 = 9*1*1 = 9, hence total zeros = 9*2 = 18for x0x = 9*1*9 = 81, hence total zeros = 81similarly for xx0 = 81 total zeros in three digit numbers = 18 + 81 +81 = 180 4) From 1000 to 9999 - seven type of numbers are there in this rangea)x000 b)xx00 c)x0x0 d)x00x e)xxx0 f)xx0x g)x0xxTotal possibilities for x000 = 9*1*1*1 = 9, hence total zeros = 9*3 = 27 for xx00 = 9*9*1*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162 for x0x0 = 9*1*9*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162for x00x = 9*1*1*9 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162 for xxx0 = 9*9*9*1 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729for xx0x = 9*9*1*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729for x0xx = 9*1*9*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729total zeros in four digit numbers = 27 + 3*162 + 3*729 = 2700thus total zeros will be 0+9+180+2700+4 (last 4 is for 4 zeros of 10000)= 2893

Q: P, Q, R, S, T and U are six consecutive odd numbers and their average is 52. What is the product of P and U ? 2382 0

  • 1
    2212
    Correct
    Wrong
  • 2
    2154
    Correct
    Wrong
  • 3
    2349
    Correct
    Wrong
  • 4
    2679
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 4. "2679"
Explanation :

Answer: D) 2679 Explanation: Let x, x+2, x+4, x+6, x+8 and x+10 are six consecutive odd numbers. Given that their average is 52 Then, x + x+2 + x+4 + x+6 + x+8 + x+10 = 52×6 6x + 30 = 312 x = 47 So Product = 47 × 57 = 2679

Q: A contractor undertook to complete a piece of work in 120 Days and employed 140 men upon it. At the end of 66 days only half of the work was done,so he put on 25 extra men. By how much time did he exceed the specific time ? 2380 0

  • 1
    2 days
    Correct
    Wrong
  • 2
    3 days
    Correct
    Wrong
  • 3
    4 days
    Correct
    Wrong
  • 4
    5 days
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 1. "2 days"
Explanation :

Answer: A) 2 days Explanation: work done=total number of person x number of days;half of work done = 140 x 66;For half of remaining work 25 extra men are added.Therefore, total men for half work remaining = 140 + 25 = 165;Let 2nd half work will be completed in K days;140 x 66 = 165 x KK = 122;Hence, extra days => 122-120 = 2days.

Q: Total number of students in 3 classes of a school is 333 . The number of students in class 1 and 2 are in 3:5 ratio and 2 and 3 class are 7:11 ratio . What is the strength of class that has highest number of students ? 2379 0

  • 1
    125
    Correct
    Wrong
  • 2
    155
    Correct
    Wrong
  • 3
    135
    Correct
    Wrong
  • 4
    165
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 4. "165"
Explanation :

Answer: D) 165 Explanation: Ratio C1:C2 = 3:5 and C2:C3 = 7:11So C1:C2:C3 = 21 : 35 : 55Let the strength of three classes are 21x, 35x and 55x respectively, then Given that 21x + 35x + 55x = 333=> 111x = 333 or x=3So strength of the class with highest number of students =55x = 55x3 = 165.

Q:

निम्नलिखित प्रश्न में प्रश्न चिह्न (?) के स्थान पर क्या अनुमानित मान आना चाहिए?
5223÷36×0.93=?

2378 0

  • 1
    135
    Correct
    Wrong
  • 2
    125
    Correct
    Wrong
  • 3
    145
    Correct
    Wrong
  • 4
    155
    Correct
    Wrong
  • 5
    115
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 1. "135"

Q: A,B and C enter into a partnership in the ratio  72:43:65. After 4 months, A increases his share by 50%. If the total profit at the end of one year be Rs. 21600, then B's share in the profit is : 2376 0

  • 1
    Rs. 4000
    Correct
    Wrong
  • 2
    Rs. 6000
    Correct
    Wrong
  • 3
    Rs. 9000
    Correct
    Wrong
  • 4
    Rs. 3000
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 1. "Rs. 4000"
Explanation :

Answer: A) Rs. 4000 Explanation: Given ratio of initial investments = 72:43:65 = 105 : 40 : 36.  Let the initial investments be 105x, 40x and 36x.   ∴A:B:C = 105x×4 + 150100×105x×8 : 40x×12 : 36x×12                  = 1680x : 480x : 432x = 35 : 10 : 9.   Hence, B's share = 21600×1054 = Rs. 4000.

Q: At what time between 3 and 4 o’clock will the minute hand and the hour hand are on the same straight line but facing opposite directions ? 2371 0

  • 1
    3:15 2/8
    Correct
    Wrong
  • 2
    3:49
    Correct
    Wrong
  • 3
    3:49 1/11
    Correct
    Wrong
  • 4
    3:51
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 3. "3:49 1/11"
Explanation :

Answer: C) 3:49 1/11 Explanation: On straight line means 180 degree angle.180 = 11/2 min – 30 hrs180 = 11/2 m – 30 × 3180 = 11/2 m – 90(180 + 90) 2 = 11 mm = 540/11 = 49 1/11 minutes.

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully