GATE प्रश्न और उत्तर का अभ्यास करें

प्र: A does half as much work as Band C does half as much work as A and B together. If C alone can finish the work in 40 days, then together ,all will finish the work in  ? 3050 0

  • 1
    17 + 4/7 days
    सही
    गलत
  • 2
    13 + 1/3 days
    सही
    गलत
  • 3
    15 + 3/2 days
    सही
    गलत
  • 4
    16 days
    सही
    गलत
  • उत्तर देखें
  • Workspace

उत्तर : 2. "13 + 1/3 days"
व्याख्या :

Answer: B) 13 + 1/3 days Explanation: C alone can finish the work in 40 days.As given C does half as much work as A and B together => (A + B) can do it in 20 days(A + B)s 1 days wok = 1/20.A's 1 days work : B's 1 days Work = 1/2 : 1 = 1:2(given)A's 1 day’s work = (1/20) x (1/3) = (1/60) [Divide 1/20 in the raio 1:2]B's 1 days work = (1/20) x (2/3) = 1/30(A+B+C)'s 1 day's work = (1/60) + (1/30) + (1/40) = 9/120 = 3/40 All the three together will finish it in 40/3 = 13 and 1/3 days.

प्र: In a regular week, there are 5 working days and for each day, the working hours are 8. A man gets Rs. 2.40 per hour for regular work and Rs. 3.20 per hours for overtime. If he earns Rs. 432 in 4 weeks, then how many hours does he work for ? 3048 0

  • 1
    145
    सही
    गलत
  • 2
    165
    सही
    गलत
  • 3
    175
    सही
    गलत
  • 4
    135
    सही
    गलत
  • उत्तर देखें
  • Workspace

उत्तर : 3. "175"
व्याख्या :

Answer: C) 175 Explanation: Given that,  working days = 5  working hours = 8  A man get rupess per hour is Rs.2.40  So in one day the man get total rupees is 2.40 x 8 = 19.2  So in 5 days week the man get total rupees is 19.2 x 5 = 96  So in 4 week the man get total rupees is 96 x 4 = 384  So the man worked for = 160hours in 4 weeks    But given that the man earned Rs.432    Hence remaning money is (432-384 = 48)which is earn by doing overtime work   Overtime hours  = 48/3.20 = 15 So total worked hours is = 15 + 160 = 175.

प्र: The average number of visitors of a library in the first 4 days of a week was 58. The average for the 2nd, 3rd, 4th and 5th days was 60.If the number of visitors on the 1st and 5th days were in the ratio 8 : 9. Then what is the number of visitors on the 5th day of the library ? 3047 0

  • 1
    54
    सही
    गलत
  • 2
    64
    सही
    गलत
  • 3
    68
    सही
    गलत
  • 4
    72
    सही
    गलत
  • उत्तर देखें
  • Workspace

उत्तर : 4. "72"
व्याख्या :

Answer: D) 72 Explanation: If number of visitors on 1st, 2nd, 3rd, 4th & 5th day are k, l, m, n & o respectively, thenk + l + m + n = 58 x 4 = 232 ---- (i) & l + m + n + o = 60 x 4 = 240 ---- (ii)Subtracting (i) from (ii), we get o-k = 8 ---(iii)Given, k/o = 8/9 ----(iv)So from (iii) & (iv), we geta = 64, e = 72Therefore, number of visitors on 5th day is 72.

प्र: Happiness is to 517768399 as senipah is to 3031 0

  • 1
    9836715
    सही
    गलत
  • 2
    9386615
    सही
    गलत
  • 3
    9386715
    सही
    गलत
  • 4
    9386517
    सही
    गलत
  • उत्तर देखें
  • Workspace

उत्तर : 3. "9386715"
व्याख्या :

Answer: C) 9386715 Explanation: If each consecutive letter in "happiness" relates to the consecutive numbers in 517768399, then H=5, A=1, P=7, I=6, N=8, E=3 and S=9. Using the numbers that relate to the letters in 'senipah', you will arrive at SENIPAH = 9386715.   Hence, Happiness is to 517768399 as senipah is to 9386715.

प्र: A merchant buys two articles for Rs.600. He sells one of them at a profit of 22% and the other at a loss of 8% and makes no profit or loss in the end. What is the selling price of the article that he sold at a loss ? 3024 0

  • 1
    Rs. 404.80
    सही
    गलत
  • 2
    Rs. 536.80
    सही
    गलत
  • 3
    Rs.440
    सही
    गलत
  • 4
    Rs. 160
    सही
    गलत
  • उत्तर देखें
  • Workspace

उत्तर : 1. "Rs. 404.80"
व्याख्या :

Answer: A) Rs. 404.80 Explanation: Let C1 be the cost price of the first article and C2 be the cost price of the second article.Let the first article be sold at a profit of 22%, while the second one be sold at a loss of 8%. We know, C1 + C2 = 600.The first article was sold at a profit of 22%. Therefore, the selling price of the first article = C1 + (22/100)C1 = 1.22C1The second article was sold at a loss of 8%. Therefore, the selling price of the second article = C2 - (8/100)C2 = 0.92C2. The total selling price of the first and second article = 1.22C1 + 0.92C2. As the merchant did not make any profit or loss in the entire transaction, his combined selling price of article 1 and 2 is the same as the cost price of article 1 and 2. Therefore, 1.22C1 + 0.92C2 = C1+C2 = 600As C1 + C2 = 600, C2 = 600 - C1. Substituting this in 1.22C1 + 0.92C2 = 600, we get1.22C1 + 0.92(600 - C1) = 600or 1.22C1 - 0.92C1 = 600 - 0.92*600or 0.3C1 = 0.08*600 = 48or C1 = 48/(0.3) = 160.If C1 = 160, then C2 = 600 - 160 = 440.The item that is sold at loss is article 2. The selling price of article 2 = 0.92*C2 = 0.92*440 = 404.80.

प्र: Select the correct statement about cellular respiration? 3015 0

  • 1
    All the carbon atoms in glucose ultimately incorporated during cellular respiration into carbon dioxide molecule
    सही
    गलत
  • 2
    All the carbon atoms in glucose ultimately incorporated during cellular respiration into NADH molecule
    सही
    गलत
  • 3
    All the carbon atoms in glucose ultimately incorporated during cellular respiration into ATP molecule
    सही
    गलत
  • 4
    All the carbon atoms in glucose ultimately incorporated during cellular respiration into water molecule
    सही
    गलत
  • उत्तर देखें
  • Workspace

उत्तर : 1. "All the carbon atoms in glucose ultimately incorporated during cellular respiration into carbon dioxide molecule"
व्याख्या :

Answer: A) All the carbon atoms in glucose ultimately incorporated during cellular respiration into carbon dioxide molecule Explanation: All the carbon atoms in glucose ultimately incorporated during cellular respiration into carbon dioxide molecules.

प्र: Divide Rs.118000 among three persons A, B and C such that the ratio of the shares of A and B is 3:4 and that of B:C is 5:6 ? 3014 0

  • 1
    A = 48000 B = 40000 C = 30000
    सही
    गलत
  • 2
    A = 30000 B = 40000 C = 48000
    सही
    गलत
  • 3
    A = 30000 B = 48000 C = 40000
    सही
    गलत
  • 4
    A = 40000 B = 48000 C = 30000
    सही
    गलत
  • उत्तर देखें
  • Workspace

उत्तर : 2. "A = 30000 B = 40000 C = 48000"
व्याख्या :

Answer: B) A = 30000 B = 40000 C = 48000 Explanation: Compound ratio of A:B:CA:B = 3:4B:C = 5:6----------A:B:C = 15:20:24 We can divide Rs.118000 in this ratio. Share of A = 15/59 x 118000 = 30000 Share of B = 20/59 x 118000 = 40000 Share of C = 24/59 x 118000 = 48000

प्र: A Woman’s downstream swimming rate is thrice of her upstream swimming rate. If she covers 12 km upstream in 2.5 hours, what distance she will cover in 5 hours downstream? 3013 0

  • 1
    72 km
    सही
    गलत
  • 2
    36 km
    सही
    गलत
  • 3
    56 km
    सही
    गलत
  • 4
    42 km
    सही
    गलत
  • उत्तर देखें
  • Workspace

उत्तर : 1. "72 km"
व्याख्या :

Answer: A) 72 km Explanation: Rate of her upstream = 12/2.5 = 4.8 km/hr Then, ATQ Rate of downstream = 4.8 x 3 = 14.4 km/hr   Hence, the distance she covers downstream in 5 hrs = 14.4 x 5 = 72 kms.

  त्रुटि की रिपोर्ट करें

कृपया संदेश दर्ज करें
त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

  त्रुटि की रिपोर्ट करें

कृपया संदेश दर्ज करें
त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

  त्रुटि की रिपोर्ट करें

कृपया संदेश दर्ज करें
त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

  त्रुटि की रिपोर्ट करें

कृपया संदेश दर्ज करें
त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

  त्रुटि की रिपोर्ट करें

कृपया संदेश दर्ज करें
त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

  त्रुटि की रिपोर्ट करें

कृपया संदेश दर्ज करें
त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

  त्रुटि की रिपोर्ट करें

कृपया संदेश दर्ज करें
त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

  त्रुटि की रिपोर्ट करें

कृपया संदेश दर्ज करें
त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई