GATE Practice Question and Answer
8Q: In an objective competitive exam, a correct answer score 4 marks and on a wrong answer 2 marks are negatively added. A student scores 420 marks from 150 question. How many answers were correct ? 3897 05b5cc74fe4d2b4197774fb4e
5b5cc74fe4d2b4197774fb4e- 1145false
- 2138false
- 3125false
- 4120true
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "120"
Explanation :
Answer: D) 120 Explanation: let x be the correct answer and y be the wrong answerso the total number of questions is (x + y) = 150.....(1)=> 4x - 2y = 420.....(2)By solving (1) & (2), we get => 6x = 720hence x = 120Therefore, number of correct answers are 120.
Q: Fill in the blanks with suitable prepositions from the given options. The dog was sitting _______ the table waiting _______ catch the ball that was thrown ________ him _________ his master. 2051 05b5cc74fe4d2b4197774fb3f
5b5cc74fe4d2b4197774fb3f- 1below, for, to, byfalse
- 2under, for, towards, byfalse
- 3up, to, towards, byfalse
- 4under, to, towards, bytrue
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "under, to, towards, by"
Explanation :
Answer: D) under, to, towards, by Explanation: The dog was sitting under the table waiting to catch the ball that was thrown towards him by his master.
Q: K men agree to donate a gift of Rs. L to trust. If three men drop out how much more will each have to contribute towards the purchase of the gift ? 1119 05b5cc74fe4d2b4197774fb44
5b5cc74fe4d2b4197774fb44- 1L / (k-3)false
- 2k / (L-3)false
- 32K / 3L-Kfalse
- 43L / K(K-3)true
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "3L / K(K-3)"
Explanation :
Answer: D) 3L / K(K-3) Explanation: Intial contribution = L/KAfter 3 men drop, then contribution =L/K-3The amount more to pay in contribution = LK-3 - LK = 3LK(K-3)
Q: In a regular week, there are 5 working days and for each day, the working hours are 8. A man gets Rs. 2.40 per hour for regular work and Rs. 3.20 per hours for overtime. If he earns Rs. 432 in 4 weeks, then how many hours does he work for ? 2930 05b5cc74fe4d2b4197774fb35
5b5cc74fe4d2b4197774fb35- 1145false
- 2165false
- 3175true
- 4135false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "175"
Explanation :
Answer: C) 175 Explanation: Given that, working days = 5 working hours = 8 A man get rupess per hour is Rs.2.40 So in one day the man get total rupees is 2.40 x 8 = 19.2 So in 5 days week the man get total rupees is 19.2 x 5 = 96 So in 4 week the man get total rupees is 96 x 4 = 384 So the man worked for = 160hours in 4 weeks But given that the man earned Rs.432 Hence remaning money is (432-384 = 48)which is earn by doing overtime work Overtime hours = 48/3.20 = 15 So total worked hours is = 15 + 160 = 175.
Q: Two candidates fought in a municipality election. One of them got 54% of the total votes pooled and won by 1080 votes. What was the total number of votes polled ? 1073 05b5cc74fe4d2b4197774fb2b
5b5cc74fe4d2b4197774fb2b- 112000false
- 213500true
- 315400false
- 411000false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "13500"
Explanation :
Answer: B) 13500 Explanation: Given in municipality election 54% votes have won by 1080 Let the total number of votes be x. 54x100 - 46x100 = 1080 8x = 108000 x = 13,500 Therefore, total number of votes = 13,500.
Q: In a town of 500 people, 285 read Hindu and 212 read Indian Express and 127 read Times of India, 20 read Hindu and Times of India and 29 read Hindu and Indian Express and 35 read Times of India and Indian express . 50 read no news paper . Then how many read only one paper ? 14262 05b5cc74fe4d2b4197774fb26
5b5cc74fe4d2b4197774fb26- 1123false
- 2231false
- 3312false
- 4321true
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "321"
Explanation :
Answer: D) 321 Explanation: No. of people who read Hindu = 285No. of people who read TOI = 127No. of people who read IE = 212Now, No. of people who read Hindu and TOI both is = 20No. of people who read TOI and IE both is = 35No. of people who read Hindu and IE both is = 29Let No. of people who read Hindu , TOI and IE all is = x ;So, only Hindu is = 285-20-29-x = 236-x ;Only TOI is = 127-20-35-x = 72-x ;Only IE is = 212-35-29-x = 148-x ;Now, 236-x + 72-x + 148-x + 20 + 29 + 35 + x + 50 = 500 590 -2x = 500 So, x = 45 this is the value who read all the 3 dailies.So, No. of people who read only one paper is = 236-45 + 72-45 + 148-45 = 191 + 27 + 103 = 321.
Q: Sripad has scored average of 65 marks in three objects. In no subjects has he secured less than 58 marks. He has secured more marks in Maths than other two subjects. What could be his maximum score in Maths ? 1459 05b5cc74fe4d2b4197774fb21
5b5cc74fe4d2b4197774fb21- 179true
- 277false
- 376false
- 473false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "79"
Explanation :
Answer: A) 79 Explanation: Assuming Sripad has scored the least marks in subject other than science,Then the marks he could secure in other two are 58 each.Since the average mark of all the 3 subject is 65.i.e (58+58+x)/3 = 65116 + x = 195x = 79 marks. Therefore, the maximum marks he can score in maths is 79.
Q: If there are 150 questions in a 3 hr examination. Among these questions 50 are type A problems, which requires twice as much as time be spent on the rest of the type B problems. How many minutes should be spent on type A problems ? 3548 05b5cc74fe4d2b4197774fb1c
5b5cc74fe4d2b4197774fb1c- 175 minfalse
- 282 minfalse
- 390 mintrue
- 4101 minfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "90 min"
Explanation :
Answer: C) 90 min Explanation: Let X = Time taken for each of Type B Problems(100 Problems)And 2X = Time taken for each of Type A problems(50 problems) Total time period = 3hrs = 3 x 60min = 180 minutes 100X + 50(2X) = 180100X + 100X = 180200X = 180 min X = 180/200X = 0.90 min By convertiing into seconds, X = 0.90 x 60 secondsX = 54 sec So, time taken for Part A problems is = 54 x 2 x 50 = 5400 seconds= 5400/60sec = 90 minutes.