Get Started
1516

Q: A jogger running at 9 km/hr along side a railway track is 260 m ahead of the engine of a 140 m long train running at 45 km/hr in the same direction. In how much time will the train pass the jogger ?

  • 1
    25 sec
  • 2
    40 sec
  • 3
    38 sec
  • 4
    32 sec
  • उत्तर देखें
  • Workspace

Answer : 2. "40 sec"
Explanation :

Answer: B) 40 sec Explanation: Speed of train relative to jogger = 45 - 9 = 36 km/hr.= 36 x 5/18 = 10 m/sec. Distance to be covered = 260 + 140 = 400 m. Time taken = 400/10 = 40 sec.

सबसे विस्तृत एग्जाम तैयारी प्लेटफार्म

Examsbook Prep ऐप आज ही प्राप्त करें